Υλικό

Γ' Τάξη

Άνθρωποι και μηχανές

| Υλικό
Στα πλαίσια της ενότητας της Γλώσσας: «Άνθρωποι και Μηχανές» οι μαθητές του Γ3 έφτιαξαν χειροποίητα-αυτοσχέδια παιχνίδια με απλά υλικά. Έφεραν τις κατασκευές τους στο σχολείο και έκαναν μια μικρή έκθεση για τους συμμαθητές τους.
Επίσκεψη στον Άγιο Γεώργιο

| Υλικό
Η εναρκτήρια επαφή των μαθητών της Γ΄ τάξης με το μάθημα των Θρησκευτικών στάθηκε η αφορμή για την επίσκεψή μας στον ιερό ναό του Αγίου Γεωργίου - πολιούχο άγιο της Ιεράπετρας.
Διατρέφομαι  σωστά

Διατρέφομαι σωστά

| Υλικό
Στα πλαίσια της Μελέτης Περιβάλλοντος και των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θεματική Ευ-Ζην οι μαθητές του Γ3 παρακολούθησαν στον χώρο του σχολείου το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ: «Διατροφή του τόπου μας-διατροφή για τον τόπο μας».

| Υλικό
Ο Johannes Itten ανέπτυξε τις χρωματικές συγχορδίες και τροποποίησε τον χρωματικό κύκλο. Σύμφωνα με αυτόν, ο χρωματικός κύκλος βασιζόταν σε τρία βασικά χρώματα, το κόκκινο, το κίτρινο και το μπλε και περιλάμβανε δώδεκα αποχρώσεις. Στο έργο του ΄Ιττεν  το χρώμα αναδεικνύεται στο βασικό όχημα έκφρασης και συνιστά και το πρωταρχικό στοιχείο πάνω στ...