Άνθρωποι και μηχανές

Στα πλαίσια της ενότητας της Γλώσσας: «Άνθρωποι και Μηχανές» οι μαθητές του Γ3 έφτιαξαν χειροποίητα-αυτοσχέδια παιχνίδια με απλά υλικά. Έφεραν τις κατασκευές τους στο σχολείο και έκαναν μια μικρή έκθεση για τους συμμαθητές τους.

Διατρέφομαι σωστά

Στα πλαίσια της Μελέτης Περιβάλλοντος και των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θεματική Ευ-Ζην οι μαθητές του Γ3 παρακολούθησαν στον χώρο του σχολείου το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ: «Διατροφή του τόπου μας-διατροφή για τον τόπο μας».

Επίσκεψη στον Άγιο Γεώργιο

Η εναρκτήρια επαφή των μαθητών της Γ΄ τάξης με το μάθημα των Θρησκευτικών στάθηκε η αφορμή για την επίσκεψή μας στον ιερό ναό του Αγίου Γεωργίου - πολιούχο άγιο της Ιεράπετρας.

Ο Johannes Itten ανέπτυξε τις χρωματικές συγχορδίες και τροποποίησε τον χρωματικό κύκλο. Σύμφωνα με αυτόν, ο χρωματικός κύκλος βασιζόταν σε τρία βασικά χρώματα, το κόκκινο, το κίτρινο και το μπλε και περιλάμβανε δώδεκα αποχρώσεις. Στο έργο του ΄Ιττεν  το χρώμα αναδεικνύεται στο βασικό όχημα έκφρασης και συνιστά και το πρωταρχικό στοιχείο πάνω στο οποίο πρέπει να δομείται η σύνθεση.