Διατρέφομαι σωστά

Στα πλαίσια της Μελέτης Περιβάλλοντος και των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θεματική Ευ-Ζην οι μαθητές του Γ3 παρακολούθησαν στον χώρο του σχολείου το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ: «Διατροφή του τόπου μας-διατροφή για τον τόπο μας».

Στόχος του προγράμματος ήταν να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα που αφορούν τη διατροφή σε σχέση με την υγεία αλλά και την προστασία του περιβάλλοντος. Μέσα από οπτικο-ακουστικά ερεθίσματα (βίντεο-εικόνες) και παιγνιώδεις δράσεις (μενού γευμάτων) οι μικροί μαθητές συνειδητοποίησαν τη σχέση αλληλεπίδρασης διατροφής-περιβάλλοντος, αφού ανακάλυψαν πως το περιβάλλον λειτουργεί ως πηγή πρώτων υλών για την παραγωγή πολλών ειδών διατροφής.

Παράλληλα αντιλήφθηκαν ότι η ορθή χρήση των πρώτων υλών από το περιβάλλον και η ισορροπημένη καταναλωτική συμπεριφορά του ανθρώπου  συμβάλλουν αποφασιστικά στην αειφόρο ανάπτυξη του περιβάλλοντος. Ως μικροί ερευνητές δούλεψαν σε ομάδες, έλυσαν γρίφους, έφτιαξαν το πιάτο της ημέρας  από όλες τις ομάδες τροφίμων σε σουπλά και  βρήκαν μηνύματα μιας βιώσιμης διατροφής, που αποβλέπει στην προστασία του πλανήτη μας!

Θερμές ευχαριστίες στο ΚΠΕ Ιεράπετρας-Νεάπολης Λασιθίου για την άριστη οργάνωση του προγράμματος και την άμεση ανταπόκρισή του στα ερωτήματα και τους προβληματισμούς των παιδιών!