Υλικό

Εικαστικά

Κλιματική Αλλαγή

| Υλικό
Ολοκληρώθηκε το project για την κλιματική αλλαγή, ένα συνεργατικό έργο που υλοποιήθηκε στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων.
«Η έναστρη νύχτα» του Βινσεντ Βαν Γκογκ

| Υλικό
«Η έναστρη νύχτα» του Βινσεντ Βαν Γκογκ στο διάδρομο του σχολείου μας! Με ιδιαίτερη χαρά και όρεξη για δημιουργία οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας, μελέτησαν και ζωγράφισαν το ομώνυμο  έργο του Βαν Γκογκ.

| Υλικό
Ο Johannes Itten ανέπτυξε τις χρωματικές συγχορδίες και τροποποίησε τον χρωματικό κύκλο. Σύμφωνα με αυτόν, ο χρωματικός κύκλος βασιζόταν σε τρία βασικά χρώματα, το κόκκινο, το κίτρινο και το μπλε και περιλάμβανε δώδεκα αποχρώσεις. Στο έργο του ΄Ιττεν  το χρώμα αναδεικνύεται στο βασικό όχημα έκφρασης και συνιστά και το πρωταρχικό στοιχείο πάνω στ...