Ο Johannes Itten ανέπτυξε τις χρωματικές συγχορδίες και τροποποίησε τον χρωματικό κύκλο. Σύμφωνα με αυτόν, ο χρωματικός κύκλος βασιζόταν σε τρία βασικά χρώματα, το κόκκινο, το κίτρινο και το μπλε και περιλάμβανε δώδεκα αποχρώσεις. Στο έργο του ΄Ιττεν  το χρώμα αναδεικνύεται στο βασικό όχημα έκφρασης και συνιστά και το πρωταρχικό στοιχείο πάνω στο οποίο πρέπει να δομείται η σύνθεση.

Στα πρώτα μας μαθήματα μιλήσαμε για τα χρώματα βασικά και συμπληρωματικά, θερμά και ψυχρά, ξεχωρίσαμε τα ζευγάρια των χρωμάτων, μελετήσαμε και προσπαθήσαμε να δούμε και να ζωγραφίσουμε τις αποχρώσεις των χρωμάτων. Παρατηρήσαμε τη φύση και τις εναλλαγές των χρωμάτων.  Τέλος ζωγραφίσαμε τις τέσσερις εποχές του μεγάλου ζωγράφου μελετητή του χρώματος Γιοχάνες Ίττεν.

Δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να σκεφτούν, να δουν, να παρατηρήσουν, τις χρωματικές αλλαγές που έχει η φύση ανάλογα με τις εποχές που διανύουμε.

Οι μαθητές της Γ και Δ τάξης ζωγράφησαν καταρχήν ατομικά τις τέσσερις εποχές με τα χρώματα που κυριαρχούν στη κάθε εποχή και έπειτα οι μαθητές της Δ τάξης ζωγράφισαν σε χαρτί του μέτρου Τις τέσσερις εποχές, στο διάδρομο του σχολείου μας.

Ελένη Δινοπούλου

Εικαστικός