Πλαίσιο εκδηλώσεων για την 3η Δεκέμβρη

Στο πλαίσιο εκδηλώσεων για την 3η Δεκέμβρη ,Ημέρα αφιερωμένη στα άτομα με αναπηρία, πραγματοποιήθηκαν δράσεις στο σχολείο μας με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αποδοχής της διαφορετικότητας, εν συναίσθησης και συμπερίληψης.

Οι μαθητές όλων των τάξεων συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις ,προβολή σχετικών βίντεο και συζήτηση, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών των τμημάτων, της εκπαιδευτικού του Τμήματος Ένταξης του σχολείου και του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού του Σχολείου(Κοινωνική Λειτουργός και Ψυχολόγος).

Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν ως εξής:

• Οι μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων συμμετείχαν σε προβολή βίντεο και βιωματικές δράσεις που είχαν σχέση με την οπτική αναπηρία.
  • Οι μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων συμμετείχαν σε προβολή βίντεο και βιωματικές δράσεις που είχαν σχέση με την ακουστική αναπηρία.
  • Οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων Ε΄ και ΣΤ΄ συμμετείχαν σε προβολή βίντεο και βιωματικές δράσεις «μπάσκετ με αμαξίδια», με τη καθοδήγηση των εκπαιδευτικών  Φυσικής Αγωγής .