Άνθρωποι και μηχανές

Στα πλαίσια της ενότητας της Γλώσσας: «Άνθρωποι και Μηχανές» οι μαθητές του Γ3 έφτιαξαν χειροποίητα-αυτοσχέδια παιχνίδια με απλά υλικά. Έφεραν τις κατασκευές τους στο σχολείο και έκαναν μια μικρή έκθεση για τους συμμαθητές τους.

Έφτιαξαν καρτέλες περιγραφής των παιχνιδιών και παρουσίασαν τα υλικά κατασκευής  και τον τρόπο παιξίματος των παιχνιδιών. Όλοι ενθουσιάστηκαν από τις πρωτότυπες ιδέες των συμμαθητών τους (σφεντόνες, ξύλινα σπαθιά, χειροποίητες μπάλες, χάρτινο ζάρι, αυτοσχέδια γήπεδα ποδοσφαίρου και μπάσκετ, μπουκάλι-καραβάκι) και θέλησαν να δοκιμάσουν και να παίξουν με τα παιχνίδια. Η διευθύντρια του σχολείου μάς έδωσε την ιδέα να εκθέσουμε τα παιχνίδια-κατασκευές στην αυλή του σχολείου, για να έχουν τη δυνατότητα να τα δουν και να τα θαυμάσουν κι άλλα παιδιά.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά του Γ3 για τις δημιουργικές του ιδέες, που έγιναν έμπρακτη συλλογή για όλα τα παιδιά του σχολείου, δίνοντας την ακόλουθη οδηγία: «Δείτε τα χειροποίητα παιχνίδια μας, προσέχοντας να μην τα χαλάσετε».